Wydawca treści Wydawca treści

URZĄDZANIE LASU

Zgodnie z ustawą o lasach, plan urządzenia lasu stanowi podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego obiektu, zawierający opis i ocenę stanu lasu, program ochrony przyrody oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Dokument jest opracowywany na okres 10 lat. Plany urządzenia lasu po konsultacjach przeprowadzonych ze społeczeństwem są zatwierdzane przez Ministra Środowiska.  

W Nadleśnictwie Torzym trwają prace nad nowym Planem Urządzenia Lasu na lata 2026-2035

Komisja założeń projektu planu urządzenia lasu (PUL) Nadleśnictwa Torzym na lata 2026-2035 została zwołana przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze celem uzgodnienia podstawowych założeń do przeprowadzenia prac urządzeniowych. Komisja obradowała w dniu 18.10.2023 r. w siedzibie Nadleśnictwa Torzym z udziałem przedstawicieli: RDLP w Zielonej Górze, Nadleśnictwa Torzym, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., Klubu Przyrodników oraz Torzymskiego Ośrodka Kultury. (protokół z posiedzenia KZP)

Decyzją nr 110 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze z dnia 3.11.2023 r. w sprawie powołania Zespołu Lokalnej Współpracy (ZLW) w ramach opracowania projektu planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Torzym na lata 2026-2035, powołano trzyosobowy zespół opiniodawczo-konsultacyjny dla proponowanych ustaleń projektu planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Torzym, w szczególności w zakresie wyznaczenia  i ustalenia sposobów zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej. (decyzja nr 110)

Zespół Lokalnej Współpracy powołuję się na podstawie Zarządzenie nr 58 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 5 lipca 2022 r. w sprawie wprowadzenia „Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych”. (zarządzenie nr 58)

Pierwsze spotkanie ZLW odbyło się w siedzibie Nadleśnictwa Torzym w dniu 15.12.2023 r. Zasadniczym tematem posiedzenia ZLW było omówienie lasów w poszczególnych kategoriach HCVF oraz przybliżenie pojęć lasów referencyjnych i gospodarstwa lasów oddziaływania społecznego. Dokonano przeglądu lasów w rejonach o zwiększonej penetracji ludności (HCVF 6.1), które zaplanowano jako lasy zwiększonej funkcji społecznej (wykaz i mapy). W trakcie spotkania ZLW przedstawił własne propozycje lasów o zwiększonej funkcji społecznej. (protokół ze spotkania)

Proces tworzenia projektu PUL ma charakter otwarty i przyjmowane są opinie wszystkich zainteresowanych osób i organizacji na każdym etapie prac. Uwagi i opinie można zgłaszać w siedzibie Nadleśnictwa Torzym przy ul. Wodnej 1, 66-235 Torzym, pocztą lub drogą mailową na adres: torzym@zielonagora.lasy.gov.pl

Harmonogram opracowania PUL

Zgodnie z przyjętym harmonogramem opracowania PUL, z dniem 15 lipca 2024 r. zakończył się pierwszy etap prac urządzeniowych polegający na wykonaniu kameralnych prac przygotowawczych. Następnie, zgodnie z ww. harmonogramem, w terminie do 30.11.2024 r. będą przeprowadzane prace terenowe, w tym między innymi: ustalenie granic wyłączeń taksacyjnych na szkicu taksacyjnym oraz sporządzenie opisu taksacyjnego lasu wraz ze wskazaniami gospodarczymi.

W dalszej kolejności harmonogram opracowania PUL przewiduje następujące etapy:

  1. Prace kameralne oraz zakończenie taksacyjnych prac terenowych do 31.05.2025 r.
  2. Prace kameralne oraz zakończenie prac terenowych związanych z inwentaryzacją zasobów drzewnych do 31.08.2025 r.
  3. Prace kameralne, w tym, miedzy innymi: przygotowanie projektu części opisowej PUL (Elaborat), projektu Programu Ochrony Przyrody, projektu Prognozy oddziaływania na środowisko i Obszary Natura 2000 PUL do 10.11.2025 r.
  4. Zakończenie prac kameralnych. Przekazanie nadleśnictwu ostatecznych wydruków opracowań i map, po uwzględnieniu rozstrzygnięć wynikających ze strategicznej oceny oddziaływania projektu planu na środowisko oraz udziału społeczeństwa w konstruowaniu planu do 31.03.2026 r.

W przypadku zaistnienia istotnych okoliczności mogących mieć wpływ na zagospodarowanie lasów o zwiększonej funkcji społecznej, Nadleśnictwo Torzym zwoła kolejne spotkanie przedstawicieli zleceniodawcy i wykonawcy projektu PUL z ZLW.

 

Plan Urządzenia Lasu na lata 2016-2025

„Urządzanie lasu jest nauką, która zajmuje się organizacją przebiegu produkcji w gospodarstwach leśnych, tak aby następował zarówno stały wzrost produkcji, jak również wzrastała społeczna użyteczność lasów”

Nadleśnictwo Torzym prowadzi gospodarkę leśną w oparciu o obowiązujący na lata 2016-2025 Plan Urządzenia Lasu, który objęty jest zakresem wskazanym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2012r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu sporządzania planu urządzenia lasu, uproszczonego planu urządzenia lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu.

Plany dla Lasów Państwowych wykonują specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie, a mianowicie:

  • zachowanie lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą,
  • ochronę lasów, zwłaszcza ekosystemów leśnych stanowiących naturalne fragmenty rodzimej przyrody lub lasów szczególnie cennych ze względu na: 
    • • zachowanie różnorodności przyrodniczej,
    • • zachowanie leśnych zasobów genetycznych,
    • • walory krajobrazowe,
    • • potrzeby nauki,
  • ochronę gleb i terenów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia lub uszkodzenia oraz o specjalnym znaczeniu społecznym,
  • produkcję drewna na zasadzie racjonalnej gospodarki oraz surowców i produktów ubocznego użytkowania lasu.

     Plan urządzenia lasu zawiera również:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

 

Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzenia Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej:

 

Pobierz: Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Torzym – Elaborat, Program ochrony przyrody, Prognoza oddziaływania na środowisko, Podsumowanie strategicznej oceny oraz zatwierdzenie PUL Rew.V

Pobierz: Instrukcję Urządzania Lasu