Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskiwanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, pozyskiwanie choinek i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający im trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
 
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat objętych planem. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu drewna „na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55% przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m3 drewna.
 
Użytkowanie lasu jest działem gospodarki leśnej, zajmującym się planowym pozyskaniem drewna w granicach nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasu.
Nadleśnictwo Torzym prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 22 tys. ha i pozyskuje rocznie około 113 tys. m3 drewna. Rozmiar pozyskania drewna jest sumą cięć:
  • cięć rębnych, czyli usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych", których podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów; rocznie około 61 500 m3
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży), czyli usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu; rocznie około 51 200 m3
  • cięć niezaplanowanych, które są konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Drewno pozyskane w naszym nadleśnictwie trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem surowca: tartaków, zakładów przemysłu płytowego, fabryk mebli, palet, a także mniejszych zakładów stolarskich. Drewno opałowe kupowane jest przez indywidualnych odbiorców na potrzeby gospodarstw domowych.
 
 
Rodzaje użytkowania lasu: