Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Torzym położone jest w południowej części malowniczego Pojezierza Lubuskiego. Swoim zasięgiem obejmuje lasy należące do nieprzebytych kompleksów Puszczy Rzepińskiej. Ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane. Centralną część Nadleśnictwa stanowi równina sandrowa przecięta przez dwie głębokie rynny – na północy dolinę rzeki Ilanki i w środkowej części rynnę jezior torzymskich. Południową granicę nadleśnictwa wyznacza dolina rzeki Pliszki.

 

Nadleśnictwo Torzym jest najdalej na północ wysuniętym nadleśnictwem należącym do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Gospodaruje na obszarze blisko 22 tys. hektarów lasów. Administracyjnie nadleśnictwo zostało podzielone na 12 leśnictw, 1 szkółkę leśną i 2 ośrodki hodowli zwierzyny.

Większość naszych lasów to duże, zwarte kompleksy, w których dominującym gatunkiem jest sosna, porastająca blisko 90% powierzchni. Wśród drzew liściastych występują dąb, buk, brzoza i olsza. Lesistość - ponad 63% - należy do jednej z najwyższych w Polsce.

Teren nadleśnictwa przedzielony jest przez szlaki komunikacyjne: autostradę A-2, drogę krajową nr 92 i linię kolejową Warszawa - Berlin.

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną lasy Nadleśnictwa Torzym położone są w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej na granicy Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego w Mezoregionie Ziemi Lubuskiej. 
 
Powierzchnia gruntów znajdujących się pod zarządem Nadleśnictwa wynosi 21735,46 ha, a jego zasięg terytorialny obejmuje 33626,00 ha. 
 
Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów leśnych: Gądków Wielki (7685,92 ha), Torzym (7523,26 ha) i Wystok (6526,28 ha).
 
Tereny Nadleśnictwa Torzym położone są w województwie lubuskim w powiatach:
  1. sulęcińskim
    • gmina i miasto Torzym (21 231,02 ha),
    • gmina Sulęcin (180,74 ha),
  2. świebodzińskim
    • gmina Łagów (323,60 ha).
Pod zarządem Nadleśnictwa znajdują się również grunty nieleśne o powierzchni 712,87 ha.
 


Wyświetl większą mapę


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 000 ha, stanowiące łącznie 1,6% powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Na terenie Nadleśnictwa Torzym został w roku 2000 utworzony rezerwat przyrody „Dolina Ilanki" o powierzchni 239,23 ha. Celem roztoczonej ochrony jest zachowanie – ze względów naukowych i dydaktycznych – różnych form torfowisk, zespołów źródeł w obrębie naturalnego i półnaturalnego krajobrazu, wyróźniającego się bogactwem flory, fauny i swoistych, rzadkich fitocenoz. 
 „Dolina Ilanki" jest największym rezerwatem torfowiskowo-leśnym na terenie województwa lubuskiego. Pod względem charakteru roślinności oraz stosunków wodnych jest on niepowtarzalny w skali zachodniej Polski, stanowiąc jeden z niewielu obiektów chroniących cały kompleks ekosystemów, w szczególności torfowisk, występujących w obrębie doliny rzeki. 
Na terenie „Doliny Ilanki" występuje ponad 380 gatunków roślin (z czego ok. 320 to rośliny naczyniowe). 7 spośród nich objętych jest ochroną ścisłą (m.in. storczyki: krwisty i szerokolistny, listera jajowata i kruszczyk błotny), wiele innych –częściową. Rezerwat jest też największą w Polsce znaną ostoją situ tępokwiatowego.
„Dolina Ilanki" stanowi ponadto ważną ostoję dla zwierząt. Najliczniejszą i najlepiej poznaną grupą są ptaki, których stwierdzono ok. 80 gatunków (m.in. zagrożone bociany czarne, żurawie, pliszki górskie, dziwonie i pluszcze). Z licznie występujących tu ssaków na szczególną uwagę zasługują wydra i bóbr. Również w rzece Ilance spotkać można ciekawe gatunki, jak choćby ginące: minóg strumieniowy i pstrąg potokowy.
 
 
W granicach administracyjnych Nadleśnictwa Torzym utworzone zostały jeszcze trzy rezerwaty:
  • "Dolina Ilanki II" - torfowiska w dolinie rzeki Ilanki;
  • „Jezioro Ratno" – obszar jeziora w dolinie rzeki Pliszki oraz otaczające mokradła;
  • „Mechowisko Kosobudki" – kompleks torfowisk niskich i łąk w dolinie Pliszki