Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega ono Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, prowadzącej nadzór i koordynującej działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

 
Nadleśniczy jest pracownikiem administracji leśnej jednoosobowo kierującym nadleśnictwem, ponoszącym za nie odpowiedzialność i reprezentującym je na zewnątrz.
 
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.
 
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania, urządzania i użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, administrowaniem portalem leśno-drzewnym oraz portalem e-drewno jak również prowadzeniem wszystkich spraw związanych z podatkami lokalnymi (rolnym i leśnym). Dział ten obsługuje również sprawy związane ze stanem posiadania, w tym najmem i dzierżawą, ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, realizacją zadań programów edukacyjnych związanych z wiedzą przyrodniczo-leśną we współpracy z mediami, szkołami i samorządami terytorialnymi.
 
Leśnictwa stanowią podstawową jednostkę terenową w nadleśnictwie, w której w  bezpośredni sposób prowadzi się gospodarkę leśną. Leśnictwem kieruje leśniczy.
 
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez Inżyniera Nadzoru. Inżynier Nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz koordynuje zadania związane z ochroną mienia i udostępnianiem lasu. Ponadto wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego.
 
Główny księgowy ponosi odpowiedzialność i realizuje zadania księgowe, finansowe, z zakresu planowania finansowo-ekonomicznego, analiz i sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną nad dokumentami finansowo-księgowymi. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
 
Dział administracyjno-gospodarczy obsługuje całokształt spraw związanych z administracją nadleśnictwa i jego nieruchomości, sporządzaniem i realizacją planów budowy, zakupami środków trwałych oraz planowaniem remontów infrastruktury. Na czele działu stoi sekretarz.
 
Specjalista ds. Pracowniczych prowadzi całokształt spraw pracowników PGL LP w rozumieniu Kodeksu pracy i PUZP oraz ogólne sprawy organizacyjno-prawne dotyczące działania nadleśnictwa. W szczególności zobowiązany jest on do prowadzenia ewidencji osobowej związanej z obsługą kadrową oraz sprawami socjalnymi. 
 
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Specjalista ds. Pracowniczych prowadzi całokształt spraw kadrowo-pracowniczych w rozumieniu Kodeksu pracy i PUZP oraz ogólne sprawy organizacyjno-prawne dotyczące działania nadleśnictwa.
 
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń dotyczących szkodnictwa leśnego. Ponadto do zakresu obowiązków Posterunku należy wykonywanie innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, pozostającego pod zarządem Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 000 ha, stanowiące łącznie 1,6% powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Na terenie Nadleśnictwa Torzym został w roku 2000 utworzony rezerwat przyrody „Dolina Ilanki" o powierzchni 239,23 ha. Celem roztoczonej ochrony jest zachowanie – ze względów naukowych i dydaktycznych – różnych form torfowisk, zespołów źródeł w obrębie naturalnego i półnaturalnego krajobrazu, wyróźniającego się bogactwem flory, fauny i swoistych, rzadkich fitocenoz. 
 „Dolina Ilanki" jest największym rezerwatem torfowiskowo-leśnym na terenie województwa lubuskiego. Pod względem charakteru roślinności oraz stosunków wodnych jest on niepowtarzalny w skali zachodniej Polski, stanowiąc jeden z niewielu obiektów chroniących cały kompleks ekosystemów, w szczególności torfowisk, występujących w obrębie doliny rzeki. 
Na terenie „Doliny Ilanki" występuje ponad 380 gatunków roślin (z czego ok. 320 to rośliny naczyniowe). 7 spośród nich objętych jest ochroną ścisłą (m.in. storczyki: krwisty i szerokolistny, listera jajowata i kruszczyk błotny), wiele innych –częściową. Rezerwat jest też największą w Polsce znaną ostoją situ tępokwiatowego.
„Dolina Ilanki" stanowi ponadto ważną ostoję dla zwierząt. Najliczniejszą i najlepiej poznaną grupą są ptaki, których stwierdzono ok. 80 gatunków (m.in. zagrożone bociany czarne, żurawie, pliszki górskie, dziwonie i pluszcze). Z licznie występujących tu ssaków na szczególną uwagę zasługują wydra i bóbr. Również w rzece Ilance spotkać można ciekawe gatunki, jak choćby ginące: minóg strumieniowy i pstrąg potokowy.
 
 
W granicach administracyjnych Nadleśnictwa Torzym utworzone zostały jeszcze trzy rezerwaty:
  • "Dolina Ilanki II" - torfowiska w dolinie rzeki Ilanki;
  • „Jezioro Ratno" – obszar jeziora w dolinie rzeki Pliszki oraz otaczające mokradła;
  • „Mechowisko Kosobudki" – kompleks torfowisk niskich i łąk w dolinie Pliszki