Wydarzenia Wydarzenia

NOCNE PODSŁUCHIWANIE

Tajemnicze ptaki odsłaniały swoje sekrety podczas Nocy Sów

W sobotnie popołudnie 12 marca w naszym nadleśnictwie spotkali się miłośnicy sów, którzy chcieli zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę o nocnych łowczyniach.

Wspólnie z 40 uczestnikami poznawaliśmy świat sów, ich biologię i zwyczaje. W przytulnej salce edukacyjnej słuchaliśmy z zaciekawieniem opowieści leśnika-ornitologa Arka Traczyka. Kiedy zaszło słońce, wyruszyliśmy w teren nasłuchując pohukiwań. Pomimo wabienia żadna sowa nie chciała się do nas odezwać. Na koniec nocnego spaceru ogrzaliśmy się przy ognisku.

Marzec to najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Rozpoczynają okres godowy i to właśnie wtedy najczęściej można usłyszeć ich pohukiwania. Musi nam jednak sprzyjać dobra pogoda: noc bezchmurna, jasna – najlepiej przy pełni księżyca, bezwietrzna.

Tajemnicze nocne ptaki od wieków fascynowały ludzi. Raz uważane za posłańców bogów, raz za zwiastuny nieszczęść, nie miały łatwego życia. Często były zabijane, a ich lęgi niszczono. Dziś patrzenie na te niezwykłe ptaki jest zupełnie inne: fascynują i budzą podziw.

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym skrzydlatym drapieżnikom, organizowane po raz 5 przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wspólnie z Torzymskim Ośrodkiem Kultury zaangażowaliśmy się w akcję na naszym terenie po raz pierwszy.