Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Torzym, jedno z dwudziestu nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, położone jest na terenie województwa lubuskiego i znajduje się na obszarze administrowanym przez trzy gminy: Torzym, Sulęcin i Łagów. Od zachodu graniczy ono z Nadleśnictwem Rzepin (RDLP Szczecin), od południa z Nadleśnictwami Cybinka, Krosno i Bytnica, od północy z Nadleśnictwem Sulęcin (RDLP Szczecin), od wschodu z Nadleśnictwem Świebodzin.

Nadleśnictwo obejmuje kompleksy leśne własności Skarbu Państwa, ulokowane wokół miejscowości Torzym, położonej między miejscowościami Koryta (od wschodu) i Pniów (od zachodu). Tereny Nadleśnictwa znajdują się bezpośrednio przy drodze krajowej nr 2 (trasa międzynarodowa nr E-30). Przez obszar ten przebiegać będzie ponadto autostrada A-2. 
 
Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną lasy Nadleśnictwa Torzym położone są w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej na granicy Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego w Mezoregionie Ziemi Lubuskiej. 
 
Powierzchnia gruntów znajdujących się pod zarządem Nadleśnictwa wynosi 21745,08 ha, a jego zasięg terytorialny obejmuje 33546,55 ha. 
 
Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów leśnych: Gądków Wielki (7 671,72 ha), Torzym (7 524,90 ha) i Wystok (6 527,15 ha).
 
Tereny Nadleśnictwa Torzym położone są w województwie lubuskim w powiatach:
  1. sulęcińskim
    • gmina i miasto Torzym (21 234,40 ha),
    • gmina Sulęcin (180,75 ha),
  2. świebodzińskim
    • gmina Łagów (308,79 ha).
Pod zarządem Nadleśnictwa znajdują się również grunty nieleśne o powierzchni 706,74 ha.
 


Wyświetl większą mapę