Wydawca treści
Położenie
Nadleśnictwo Torzym położone jest w południowej części malowniczego Pojezierza Lubuskiego. Swoim zasięgiem obejmuje lasy należące do nieprzebytych kompleksów Puszczy Rzepińskiej. Ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane. Centralną część Nadleśnictwa stanowi równina sandrowa przecięta przez dwie głębokie rynny – na północy dolinę rzeki Ilanki i w środkowej części rynnę jezior torzymskich. Południową granicę nadleśnictwa wyznacza dolina rzeki Pliszki.
Nadleśnictwo Torzym jest najdalej na północ wysuniętym nadleśnictwem należącym do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Gospodaruje na obszarze blisko 22 tys. hektarów lasów. Administracyjnie nadleśnictwo zostało podzielone na 12 leśnictw, 1 szkółkę leśną i 2 ośrodki hodowli zwierzyny.
Większość naszych lasów to duże, zwarte kompleksy, w których dominującym gatunkiem jest sosna, porastająca blisko 90% powierzchni. Wśród drzew liściastych występują dąb, buk, brzoza i olsza. Lesistość - ponad 63% - należy do jednej z najwyższych w Polsce.
Teren nadleśnictwa przedzielony jest przez szlaki komunikacyjne: autostradę A-2, drogę krajową nr 92 i linię kolejową Warszawa - Berlin.
- sulęcińskim
- gmina i miasto Torzym (21 231,02 ha),
- gmina Sulęcin (180,74 ha),
- świebodzińskim
- gmina Łagów (323,60 ha).
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Łowiectwo
Łowiectwo
W lasach żyje około 60% z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Cywilizacja doprowadziła do zachwiania odwiecznej równowagi i reguł obowiązujących w ekosystemach leśnych. Wpłynęło to także na zamieszkujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie, tak w Polsce jak w Unii, ich liczebność, sposoby opieki, a także zapobieganie szkodom od zwierzyny reguluje prawo.
W lasach żyje około 60% z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Cywilizacja doprowadziła do zachwiania odwiecznej równowagi i reguł obowiązujących w ekosystemach leśnych. Wpłynęło to także na zamieszkujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie, tak w Polsce jak w Unii, ich liczebność, sposoby opieki, a także zapobieganie szkodom od zwierzyny reguluje prawo.
Łowiectwo – zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo łowieckie z 1995 r. – jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego, jest działalnością człowieka w zakresie ochrony, hodowli i pozyskiwania zwierzyny.
Zwierzęta łowne, na które składa się 20% gatunków ssaków i 12% ptaków występujących w Polsce, są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, gospodarowaniem zwierzyną łowną zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Łowy – polowanie było jedną z najważniejszych czynności ludzi przez wiele tysiącleci. Z gatunków zwierzyny grubej na terenie Nadleśnictwa Torzym możemy spotkać jelenie, daniele, sarny, dziki, wilki i łosie. Przedstawicielami zwierzy drobnej są m.in. zające, bażanty, lisy, borsuki, szopy, jenoty i kuny. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Łowiectwo, określane inaczej jako gospodarka łowiecka, kieruje się zarówno zasadami ekonomii, jak i ochrony przyrody. Obejmuje ono hodowlę i ochronę zwierzyny oraz pozyskiwanie jej w drodze polowań lub odłowów. Łowiectwo spełnia bardzo istotną rolę w gospodarce leśnej. Myśliwi, działając we współpracy z leśnikami, w planowy i skoordynowany sposób chronią przyrodę, regulując ilość zwierzyny.
Istotne znaczenie dla gospodarki leśnej mają szkody wyrządzane przez zwierzynę (głównie jelenie, sarny, łosie i dziki). Myśliwi i leśnicy podejmują wiele działań zapobiegawczych. Dla zabezpieczenia upraw stosuje się grodzenie oraz repelenty (odstraszacze). Zimą, podczas wykonywania pielęgnacji młodników i drzewostanów, pozostawia się zwierzynie ścięte gałązki, co znacznie ogranicza niebezpieczeństwo spałowania młodników. Podczas srogich zim leśnicy wspólnie z myśliwymi dokarmiają zwierzęta, dbając o minimalizację niebezpieczeństwa wyrządzenia szkód w uprawach leśnych i na polach rolników.
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Torzym prowadzona jest w dwóch sąsiadujących ze sobą Ośrodkach Hodowli Zwierzyny (OHZ) utworzonych w celu prowadzenia hodowli jelenia szlachetnego Cervus elaphus, obejmujących południową część Nadleśnictwa (granice między częścią północną i południową wyznacza droga krajowa nr 2).
Każdy z OHZ obejmuje jeden obwód łowiecki, którego numer (105, 106) jest rozszerzeniem nazwy danego OHZ. Ogólna powierzchnia obwodów wynosi 17 868,22 ha, z czego powierzchnia gruntów leśnych 13 523,13 ha (75% powierzchni).
Na terenie OHZ Nadleśnictwa występują podstawowe gatunki zwierzyny łownej. Jest to teren obfitujący w jelenia szlachetnego, sarnę, dzika, daniela.
Zwierzyna drobna reprezentowana jest głównie przez lisy, borsuki, wśród gatunków obcych jenoty, norki amerykańskie. Podobnie jak w przypadku całego województwa stwierdza się dużą ilość ptactwa łownego (dzikie kaczki, dzikie gęsi).
Z aktualną ofertą łowiecką można zapoznać się tutaj