Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych, działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega ono Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, prowadzącej nadzór i koordynującej działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

 
Nadleśniczy jest pracownikiem administracji leśnej jednoosobowo kierującym nadleśnictwem, ponoszącym za nie odpowiedzialność i reprezentującym je na zewnątrz.
 
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.
 
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania, urządzania i użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, administrowaniem portalem leśno-drzewnym oraz portalem e-drewno jak również prowadzeniem wszystkich spraw związanych z podatkami lokalnymi (rolnym i leśnym). Dział ten obsługuje również sprawy związane ze stanem posiadania, w tym najmem i dzierżawą, ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, realizacją zadań programów edukacyjnych związanych z wiedzą przyrodniczo-leśną we współpracy z mediami, szkołami i samorządami terytorialnymi.
 
Leśnictwa stanowią podstawową jednostkę terenową w nadleśnictwie, w której w  bezpośredni sposób prowadzi się gospodarkę leśną. Leśnictwem kieruje leśniczy.
 
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez Inżyniera Nadzoru. Inżynier Nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz koordynuje zadania związane z ochroną mienia i udostępnianiem lasu. Ponadto wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego.
 
Główny księgowy ponosi odpowiedzialność i realizuje zadania księgowe, finansowe, z zakresu planowania finansowo-ekonomicznego, analiz i sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną nad dokumentami finansowo-księgowymi. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
 
Dział administracyjno-gospodarczy obsługuje całokształt spraw związanych z administracją nadleśnictwa i jego nieruchomości, sporządzaniem i realizacją planów budowy, zakupami środków trwałych oraz planowaniem remontów infrastruktury. Na czele działu stoi sekretarz.
 
Specjalista ds. Pracowniczych prowadzi całokształt spraw pracowników PGL LP w rozumieniu Kodeksu pracy i PUZP oraz ogólne sprawy organizacyjno-prawne dotyczące działania nadleśnictwa. W szczególności zobowiązany jest on do prowadzenia ewidencji osobowej związanej z obsługą kadrową oraz sprawami socjalnymi. 
 
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Specjalista ds. Pracowniczych prowadzi całokształt spraw kadrowo-pracowniczych w rozumieniu Kodeksu pracy i PUZP oraz ogólne sprawy organizacyjno-prawne dotyczące działania nadleśnictwa.
 
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń dotyczących szkodnictwa leśnego. Ponadto do zakresu obowiązków Posterunku należy wykonywanie innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, pozostającego pod zarządem Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu.
 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną lasy Nadleśnictwa Torzym położone są w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej na granicy Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego, w mezoregionie Ziemi Lubuskiej. Przeciętna ilość opadów wynosi tu ok. 600 mm rocznie; średnia temperatura roczna to 8,3 stopni Celsjusza; okres wegetacyjny trwa ok. 225-240 dni.

Obszar Nadleśnictwa ma charakter nizinny i położony jest prawie w całości w mezoregionie Równiny Torzymskiej. Skrajne północne obszary leśne (w części północno-wschodniej) Nadleśnictwa należą do mezoregionu pojezierza Łagowskiego. Środkowa i południowa część lasów Nadleśnictwa stanowi fragment Puszczy Lubuskiej, położonej na rozległych lekko sfalowanych równinach sandrowych, poprzecinanych dolinami rzecznymi (rz. Pliszka, Ilanka), licznymi torfowiskami i terenami bagnistymi. W rejonie jezior Torzymsko-boczowskich miejscami występują tu wzniesienia z kulminacją sięgającą w tym rejonie 129 m n.p.m. Ponadto w tej części Nadleśnictwa przebiega krawędź utworów dennomorenowych. Zupełnie inny charakter ma północna część Nadleśnictwa. Charakter krajobrazu jest tutaj typowy dla obszarów młodoglacjanych. Występują mocno urzeźbione pokrywy sandrowe z wychodniami utworów zwałowych, licznymi rynnami polodowcowymi (rz. Ilanka). W tej części Nadleśnictwa najwyższe kumulacje terenu osiągają 140 m n.p.m., a różnice wysokości względnych sięgają 40-50m.
 
Powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa wynosi 21 735,46 ha, natomiast jego zasięg terytorialny obejmuje powierzchnię 33 626,00 ha, w tym  21 022,59 ha gruntów leśnych. Tereny zalesione zajmują na gruntach leśnych powierzchnię 20 046,76 ha, niezalesione – 231,48 ha, a tereny związane z gospodarką leśną – 744,35 ha. 
 
Nadleśnictwa Torzym charakteryzuje stosunkowo nieduże rozdrobnienie. Zwarte, wielkopowierzchniowe kompleksy leśne występują w obrębie leśnym Gądków Wielki oraz południowej części obrębu Torzym i południowo-zachodniej części obrębu Wystok . Największy kompleks leśny o powierzchni ponad 10 000 ha położony jest na terenie leśnictw: Torzym, Korytno, Drzewce, Dębrznica Środkowo, Gądków.
 
Lesistość Nadleśnictwa Torzym wynosi 63,29 %.