Zasoby leśne

Polska należy do grupy krajów o największej powierzchni lasów w Europie. Lesistość Polski, mierzona jako stosunek procentowy powierzchni lasów do powierzchni lądowej wynosi 29,7%. Średnia zasobność lasów w drewno wynosi dla Polski około 206 metrów sześciennych na hektar i jest prawie dwukrotnie wyższa od przeciętnej dla całej Europy.

Hodowla lasu

Las, o ile nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z uwzględnieniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Ochrona lasu jest jedną z podstawowych dziedzin działalności leśnictw. Każdego roku leśnicy podejmują działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskiwanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, pozyskiwanie choinek i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu w sposób zapewniający mu trwałość.

Łowiectwo

W lasach żyje około 60% z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Cywilizacja doprowadziła do zachwiania odwiecznej równowagi i reguł obowiązujących w ekosystemach leśnych. Wpłynęło to także na zamieszkujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie, tak w Polsce jak w Unii, ich liczebność, sposoby opieki, a także zapobieganie szkodom od zwierzyny reguluje prawo.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17% lasów w Polsce. Ponad 70% starostw powierza leśnikom z Lasów Państwowych prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną lasy Nadleśnictwa Torzym położone są w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej na granicy Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego, w mezoregionie Ziemi Lubuskiej. Przeciętna ilość opadów wynosi tu ok. 600 mm rocznie; średnia temperatura roczna to 8,3 stopni Celsjusza; okres wegetacyjny trwa ok. 225-240 dni.

Obszar Nadleśnictwa ma charakter nizinny i położony jest prawie w całości w mezoregionie Równiny Torzymskiej. Skrajne północne obszary leśne (w części północno-wschodniej) Nadleśnictwa należą do mezoregionu pojezierza Łagowskiego. Środkowa i południowa część lasów Nadleśnictwa stanowi fragment Puszczy Lubuskiej, położonej na rozległych lekko sfalowanych równinach sandrowych, poprzecinanych dolinami rzecznymi (rz. Pliszka, Ilanka), licznymi torfowiskami i terenami bagnistymi. W rejonie jezior Torzymsko-boczowskich miejscami występują tu wzniesienia z kulminacją sięgającą w tym rejonie 129 m n.p.m. Ponadto w tej części Nadleśnictwa przebiega krawędź utworów dennomorenowych. Zupełnie inny charakter ma północna część Nadleśnictwa. Charakter krajobrazu jest tutaj typowy dla obszarów młodoglacjanych. Występują mocno urzeźbione pokrywy sandrowe z wychodniami utworów zwałowych, licznymi rynnami polodowcowymi (rz. Ilanka). W tej części Nadleśnictwa najwyższe kumulacje terenu osiągają 140 m n.p.m., a różnice wysokości względnych sięgają 40-50m.
 
Powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa wynosi 21 735,46 ha, natomiast jego zasięg terytorialny obejmuje powierzchnię 33 626,00 ha, w tym  21 022,59 ha gruntów leśnych. Tereny zalesione zajmują na gruntach leśnych powierzchnię 20 046,76 ha, niezalesione – 231,48 ha, a tereny związane z gospodarką leśną – 744,35 ha. 
 
Nadleśnictwa Torzym charakteryzuje stosunkowo nieduże rozdrobnienie. Zwarte, wielkopowierzchniowe kompleksy leśne występują w obrębie leśnym Gądków Wielki oraz południowej części obrębu Torzym i południowo-zachodniej części obrębu Wystok . Największy kompleks leśny o powierzchni ponad 10 000 ha położony jest na terenie leśnictw: Torzym, Korytno, Drzewce, Dębrznica Środkowo, Gądków.
 
Lesistość Nadleśnictwa Torzym wynosi 63,29 %.