Lista aktualności Lista aktualności

UWAGA NA KLESZCZE

Zbliżają się wakacje. Podczas leśnych wędrówek pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie.

Najgroźniejszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku dostrzeżenia wczepionego w skórę kleszcza należy go jak najszybciej usunąć, na przykład za pomocą pęsety, pompki ssącej  lub specjalnych kleszczołapek (dostępne w aptece).  Pajęczaka należy uchwycić za twardą nasadę, tuż przy skórze i pociągnąć wzdłuż osi wkłucia a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym. Nie należy kleszcza wykręcać, wyciskać, smarować tłuszczem lub innymi środkami, gdyż może to spowodować wstrzyknięcie jeszcze większej ilości materiału zakaźnego. W przypadku problemów z usunięciem kleszcza należy zgłosić się do przychodni lekarskiej. Konsultacji medycznej wymagają także niepokojące objawy np.: pojawienie się rumienia, symptomów grypopodobnych jak gorączka, bóle głowy czy bóle kończyn.

Na boreliozę przenoszoną przez pajęczaki nie ma szczepionki, natomiast można zaszczepić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Aby zmniejszyć ryzyko ukłucia przez kleszcze należy, przed wyjściem na spacer, zadbać przede wszystkim o:

  • stosowanie środków odstraszających kleszcze (repelenty)
  • odpowiedni ubiór (nakrycie głowy, długie spodnie, koszula z długim rękawem, pełne buty)
  • unikanie zarośli, paproci, zwalonych pni drzew.

Po powrocie do domu należy starannie obejrzeć całe ciało, szczególnie okolice dobrze ukrwione. W przypadku znalezienia kleszcza należy go zaraz usunąć i dokładnie umyć ręce.