Asset Publisher
OGŁOSZENIE O CHEMICZNYM OGRANICZANIU LICZEBNOŚCI SZKODLIWYCH OWADÓW LEŚNYCH
Nadleśnictwo Torzym zawiadamia, że w terminie od 29 kwietnia do 30 kwietnia 2025 roku, ze względu na stwierdzony stan zagrożenia drzewostanów na terenie nadleśnictwa Torzym, zostaną przeprowadzone zabiegi ograniczania populacji imago Chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha).
W związku z planowanym zabiegiem Nadleśniczy Nadleśnictwa Torzym wprowadził okresowy zakaz wstępu do lasu na tereny objęte zabiegiem, w okresie od 28 kwietnia do 11 maja 2025 r.
Zadanie zostanie wykonane po spełnieniu wszystkich niezbędnych wymagań formalno-prawnych, przy użyciu specjalistycznej aparatury i statków powietrznych:
- Maksymalna powierzchnia objęta zabiegiem – 900 ha
- Używany preparat – Mospilan 20 SP (etykieta)
Mapa obszarów, na których obowiązuje okresowy zakaz wstępu, objętych zabiegiem agrolotniczym jest dostępna na profilu Facebook Nadleśnictwa Torzym oraz na poniższych stronach internetowych:
- Nadleśnictwa Torzym: https://torzym.zielonagora.lasy.gov.pl
- Stronie Banku Danych o Lasach z mapą zakazów wstępu do lasu: https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy
Wszystkie zabiegi zostaną przeprowadzone w oparciu o stosowne zapisy etykiet ww. środków ochrony roślin oraz przepisy prawa regulującego ich stosowanie. Zabiegi wykonane będą przy pomocy samolotu AN – 2 wyposażonego w specjalistyczną, dopuszczoną do użycia aparaturę (opryskiwacz AU 5000).
Krótka charakterystyka planowanego do zastosowania preparatu (wyciąg z etykiet śor):
- Mospilan 20 SP – jest to związek z grupy pochodnych neonikotynoidów, awierający jako substancję czynną – acetamipryd (20 %). Jest to insektycyd w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie, o działaniu kontaktowym i żołądkowym.
Będzie stosowany w dawce od 0,25 do 0,30 kg/ha rozpuszczonej w wodzie z dodatkiem adiuwanta - Ikar 95 EC. Ilość cieczy roboczej potrzebnej na zabezpieczenie 1 hektara wynosi około 3 litry. Ciecz rozbijana jest przez atomizery na mikrokrople (o wielkości ok. 150 mikrometrów), które osadzają się w koronach drzew. Okres karencji dla runa leśnego wynosi 14 dni.