Lista aktualności
Usłysz, co w lesie huczy. Leśnicy zapraszają na sowią noc
Niecodzienne wydarzenie dla miłośników sów oraz dzikiej przyrody organizują Lasy Państwowe. Już w połowie marca będzie można usłyszeć „co w lesie huczy”. W organizacji wydarzenia nie przeszkodziła leśnikom nawet pandemia, gdyż większość atrakcji odbędzie się online.
Dlaczego teraz jest organizowane wydarzenie "Co w lesie huczy"? Koniec marca to czas, kiedy do głosu w lesie dochodzą sowy! Część z nich ma wtedy swój okres godowy i odzywają się chętniej niż zwykle.
Dlatego w tym tygodniu między, 11 a 13 marca, leśnicy zapraszają na akcję #cowlesiehuczy.
- Chcemy przybliżyć wiedzę na temat tych wyjątkowych ptaków, ale i pokazać, że po zmroku, las może być równie atrakcyjny, jak za dnia - mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Mimo pandemii każdy może wziąć w niej udział, ponieważ wszystkie atrakcje odbędą się online na profilu Lasów Państwowych na Facebooku.
Ze względu na panujące obostrzenia leśnicy postanowili znaleźć rozwiązanie, by spotkać się z miłośnikami sów i przyrodniczych ciekawostek. W tym roku każdy może wziąć udział w tym wydarzeniu, ponieważ większość atrakcji zostanie przeniesiona do wirtualnego świata.
W czasie trzydniowego wydarzenia online, na głównym profilu Lasów Państwowych na facebooku (link) będzie czekać mnóstwo atrakcji.
W programie zaplanowaliśmy m.in.:
- Sowią lekcję online z edukatorami leśnymi, w której będziecie mogli wziąć udział w domu lub w klasie z uczniami.
- Filmy pełne ciekawostek, faktów i mitów, po których już nikt nie będzie miał wątpliwości, czym jest wypluwka, do czego służy sowom szlara i co sprawia, że lot sów jest taki bezszelestny.
- Rozmowy z ekspertami, przyrodnikami, sowiarzami, czyli tymi, przed którymi sowy nie mają tajemnic.
- Wizyta w ośrodku rehabilitacyjnym dla ptaków drapieżnych, gdzie porozmawiamy ze specjalistami o tym, jak wygląda opieka nad pacjentami.
- Nocna wyprawa do lasu i słuchanie głosów sów. Sowie pieśni miłosne najczęściej słychać po zmierzchu lub późnym wieczorem, to właśnie wtedy warto wybrać się do lasu. Tak! Będzie można je usłyszeć na własne uszy!
- W końcu razem z leśnikami, na żywo, będzie można obejrzeć moment zwrócenia naturze sów, które zostały wyleczone w ośrodku, a teraz mogę wrócić do lasu.
Pokażemy Wam na żywo puszczyki, uszatki, a nawet puchacza! Dodatkowo leśnicy powiedzą, czy możemy zbierać sowie pióra w lesie, co zrobić, jeśli znajdziemy młodą sowę pod drzewem i jak samodzielnie je nasłuchiwać, tak by było to bezpieczne dla ludzi i dla ptaków.
To nie wszystko! Do końca marca w różnych nadleśnictwach w Polsce będą przygotowane sowie atrakcje, czyli nocne wyprawy do lasu czy zajęcia online.
By być na bieżąco z atrakcjami wystarczy śledzić profil główny Lasów Państwowych oraz strony nadleśnictw, które przygotowały sowie niespodzianki.
Szczegółowy program akcji znajduje się pod linkiem:
https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/photos/a.10153805475727630/10159296749387630
Dodatkowo do końca marca na stronach wybranych nadleśnictw pojawią się spacery online, webinary z ekspertami, sowie filmy.
Na specjalnie przygotowanej mapie (link) można znaleźć miejsca, gdzie szykują się dodatkowe atrakcje.
Na wydarzenie Lasy Państwowe zapraszają każdego, komu sowy już skradły serce i każdego, kto chciałby je poznać bliżej.
O wszystkich pojawiających się atrakcjach będziemy informować na bieżąco na stronie www Lasów Państwowych:
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/482791956463731/?active_tab=discussion
Zapraszamy do udziału i polecamy dodatkowe materiały:
"Wszystkie sowy naszych lasów" (link)
"Z pamiętnika skrzydlatych myśli" (link)
"Bajka o sóweczce" (link)
"Jak narysować sowę" (link)