Lista aktualności Lista aktualności

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW

Każdego roku polscy leśnicy sadzą ok. 500 milionów drzew!

Międzynarodowy Dzień Lasów to normalny dzień pracy w Nadleśnictwie Torzym. Jak co roku w tym czasie sadzimy nowy las w miejscach gdzie wycięto stary. Dzięki temu lasów nie ubywa! W tym roku posadzimy ok. 2 miliony drzew!

Celebruj Międzynarodowy Dzień Lasów

Każdego roku podczas Międzynarodowego Dnia Lasów, ustanowionego w roku 2012 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, uświadamiamy społeczeństwu, w jaki sposób lasy i drzewa podtrzymują równowagę ekologiczną oraz chronią ludzi.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca w tym dniu kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami – np. sadzenia drzew czy sprzątania lasów.

https://www.youtube.com/watch?v=pIQZlHwR6q4&feature=youtu.be

 

Zrozumienie lasów i utrzymanie ich w dobrym stanie jest kluczowe dla naszej przyszłości

                Lasy pomagają w utrzymaniu powietrza, gleby, wody oraz człowieka w dobrym stanie.
Są zasadniczym elementem wielu wyzwań, z którymi się obecnie mierzymy, takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, eliminowanie głodu czy realizacja idei zrównoważonego rozwoju społeczności miejskich i wiejskich. Ich rola stanie się z czasem jeszcze większa, populacja ludzka nieustannie bowiem rośnie i do 2030 roku osiągnie 8,5 miliarda.

 

Nigdy nie jesteś zbyt młody, by zacząć uczyć się o drzewach

                Pomaganie najmłodszym w łączeniu się z naturą  sprawia, że młode pokolenia mają większą  świadomość korzyści płynących ze zrównoważonego zarządzania drzewami i lasami. Dla niektórych dzieci lasy są bezpośrednim źródłem pokarmu, drewna, a także schronieniem, są częścią ich codziennego życia. Inne dzieci mogą odkrywać lasy w salach lekcyjnych i w szkołach leśnych, spędzając czas na wycieczkach z przewodnikiem do lasów lub parków miejskich, albo mogą się uczyć o drzewach rosnących w ogrodach.

 

Nowoczesna i tradycyjna wiedza to klucz do zachowania lasów w dobrym stanie

                Leśnicy dobrze znają i rozumieją naturę, ale równocześnie poznają najnowocześniejsze technologie, by sprawnie zarządzać naszymi lasami w sposób zrównoważony. Społeczności lokalne  mają nieocenione doświadczenie i ogromną wiedzę w zakresie ochrony zasobów leśnych oraz ich zrównoważonego pozyskania. Kobiety wiejskie, na przykład, które zgodnie z tradycją wielu regionów świata zbierają w lesie pożywienie i drewno opałowe, mogą przekazać tę wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom.

 

Inwestowanie w edukację leśną może zmienić świat na lepsze

                Inwestowanie w edukację leśną na wszystkich poziomach może pomóc naukowcom, politykom, leśnikom i lokalnym społecznościom w zatrzymaniu procesu wylesiania oraz przywracaniu do życia zdegradowanych krajobrazów. W zamian za to zdrowe lasy przyczynią się do osiągnięcia wielu celów zrównoważonego rozwoju, zapewniając na przykład środki do życia najbiedniejszym społecznościom świata oraz pomagając w zachowaniu różnorodności biologicznej.

 

Średnia (0 Głosy)